Out Of Stock
Nino Percussion NINO-ADJ2-XS Water Rythm Series Original African Style Rope Tuned Wood Djembe - 7"
from
52.76€
Ex Tax: 52.76€
- Stock: Out Of Stock
- Brand: Nino Percussion
- Model: NINO-ADJ2-XS
- UPC: 840553042412
512.11€
Ex Tax:512.11€
The NINO® Original African Style Rope Tuned Wood Djembes are carved from one solid piece of plantation grown Mahogany Wood. These high quality instruments are crafted with great attention to detail and provide an outstanding sound.
Specifications
| Height | 11 3/4" |
| Diameter | 7" |
| Rope Thickness | 4 mm |
| Rope Runners | 20 |
| Color | Brown |
| Head | Hand selected goat heads |
| Feature 1 | Carved from a piece of plantation grown Mahogany Wood |
| Feature 2 | Hand-carved Shell |
| Feature 3 | High quality PP nylon lines |
| Material | Mahogany |
| Age Rating | 3+ |